4 RULES IN THE CLASSROOM
Prewencyjna dyscyplina na lekcjach języka angielskiego (klasy 1-6)
Dla jasności – gdy myślę o dyscyplinie, nie rysuję w głowie obrazka, na którym uczniowie obgryzają pazurki, nic nie mówią i przez 45 minut siedzą jak na szpilkach. Bo widzicie, w utrzymaniu czy stworzeniu pozornej dyscypliny, nie są najważniejsze wrzaski, zastraszanie i wpisywanie uwag, a ustalenie zasad działania na początku zajęć. Z tym jest trochę tak jak z wprowadzaniem rozszalałych po przerwie dzieci do klasy, jeśli nie uspokoicie ich jeszcze na korytarzu i nie zaznaczycie granicy, stracicie wiele czasu z tak cennych 45 minut. Na pierwszych zajęciach zawsze wprowadzam zasady (w klasach 1-6), które pozwalają mi w ciągu całego roku zrealizować 5 istotnych celów glottodydaktycznych, które dla mnie są definicją dyscypliny:
-
Przeprowadzić lekcję (merytorycznie satysfakcjonującą).
-
Zagwarantować uczniom jak najlepsze środowisko pracy.
-
Nie tracić czasu na wypisywanie uwag.
-
Zintegrować grupę i usprawnić komunikację.
-
Dać dzieciaczkom poczucie kontroli.
Materiały, które zobaczycie niżej, przygotowuję przed każdym rokiem szkolnym. Spędzenie kilku godzin na przygotowaniu ilustracji, tabelek czy infografik zawsze wraca do mnie z nawiązką, a że czas cenię sobie przełogromnie, zaoszczędzę wasze kilka godzin. Zasady są proste i chwytliwe, robią furorę wśród sześciolatków i nie nudzą klas szóstych. Czytajcie, pobierajcie i poświęćcie kilka momenciaków na wydrukowanie tego, co przygotowałam i działajcie.
Instrukcja obsługi w 2 krokach:
KROK 1
Podczas pierwszego spotkania z uczniami korzystam z pakietu niżej. Najpierw wprowadzam w formie flashcards i zabawy. Informuję uczniów, że na koniec każdego miesiąca będziemy robić podsumowanie tych zasad. Po dwunastu zajęciach (mniej więcej tyle zajęć przypada w miesiącu jednej klasie), jeśli komuś z klasy będzie brakowało trzech punktów z którejś zasady będzie musiał je odrobić, żeby cała klasa mogła dostać nagrodę (nagroda jest decyzją uczniów). Na koniec wieszamy infografikę na ścianie i wszyscy się podpisujemy. Następnie, dzieciaczki otrzymują małe infografiki z zasadami, ażeby te trafiły szybciorem do zeszytu, zaraz po przedmiotowym systemie oceniania. Grafika z czterema zasadami jest do pobrania w lepszej jakości i dużej rozdzielczości w pliku pdf pod obrazkiem (do wydruku większej ilości):
4 rules in the classroom: infografiki
KROK 2
Na koniec, wklejają tabelkę niżej. Na każdej widnieją liczby od 1-12. Jak wspomniałam wyżej, w ciągu miesiąca, jedna klasa przeważnie ma właśnie taką ilość zajęć angielskiego. Po każdych zajęciach podchodzę do ucznia i odfajkowuję zasadę, której się trzymał. Po miesiącu jest małe podsumowanko. Nie może być więcej niż dwóch braków z każdej zasady wśród każdego z uczniów, żeby wszyscy mogli otrzymać nagrodę. Jeśli brakuje np. 3 lub więcej – nic straconego – uczniowie mogą je odrobić przez ekstraśne zadania. Tabelka w lepszej jakości i rozdzielczości również do pobrania pod obrazkiem:
4 rules monthly adherence table
Ludziczki, zapobiegajcie, nie będziecie musieli atakować w trakcie!
Čusanky, M.