Obrazkowa historia napisana przez J.T.K. Belle i zilustrowana przez, jak widać wyżej, bezbłędną Sabinę Mielke okazała się strzałem w dziesiątkę na lekcję angielskiego dla klasy pierwszej. Amazon reader po raz kolejny okazał się niezastapioną deską ratunku na lekcję w ramach zastępstwa w licznej grupie z najmłodszymi uczniami. Książeczkę można łatwo kupić i pobrać na stronie amazon.com, później udostępnić w Kindle Cloud Reader i ciach, rozwijamy ekran projekcyjny albo włączamy tablicę interaktywną, voila.
Historia przedstawia debatę dwóch bohaterów książki: Anteater number 1 oraz Anteater number 2. Dyskusja toczy się wokół ich diety. Anteater 1 już nigdy więcej nie chce jeść mrówek i marzy o innych przekąskach. Słownictwo, które powtórzym lub poznamy to:
- grilled cheese sandwich
- peanut butter & jelly (PB&J)
- flower salad
- chocolate cake
- cinnamon bun
- ant
- Anteater
Anteater 2 podaje mu liczne argumenty, mówiąc, że sama nazwa ich gatunku wskazuje na to, że mrówki są ich podstawowym pożywieniem. Ponadto, nie mają zębów, żeby przegryźć coś innego, a za to mają długi nos, który pomaga im w znajdywaniu mrowisk. Anteater 1 postanawia zaprosić Anteater 2 do restauracji, gdzie, o losie, „we are out of ants„. Gdy Anteater 2 próbuje z konieczności masła orzechowego i dżemu, nie może wyjść z zachwytu.
Co się tyczy poziomu odbiorców, obie grupy opanowały już słownictwo programowe związane z jedzeniem oraz ćwiczyły konstrukcje „I like” i „I don’t like”. Książka sama w sobie byłaby zbyt trudna w odbiorze, natomiast w połączeniu z obrazkowymi kartami wprowadzającymi wprawiła w dzieciaczki w pozytywne osłupienie. Pomoce dydaktyczne niżej pozwolą na użycie książeczki nawet podczas lekcji z przedszkolakami.
Instrukcja przeprowadzenia lekcji w oparciu o historię z książki J.T.K. Belle w 4 krokach:
Krok 1. Wprowadzamy wybrane słownictwo z czytanki
Tutaj łapcie wszystkie pomoce dydaktyczne do wprowadzenia -> I don’t like to eat ants, intro cards
PRZYKŁADY:
Krok 2. Wyświetlamy e-booka na tablicy interaktywnej albo na ekranie projekcyjnym
Czytamy, czytamy, improwizujemy, wzbogacamy mimiką i gestami, rymujemy.
Krok 3. Follow-up numer 1
Rozdajemy karty ćwiczeniowe jak niżej i prosimy uczniów o dopasowanie obrazków z odpowiednimi podpisami.
Łapcie worksheets w pedeefku tutaj -> matching activity 1
Podgląd:
Krok 4. Follow-up numer 2
To ćwiczenie może być najpierw wykonany przy tablicy albo na podłodze. Pokazujcie karty obrazkowe z jedzeniem i pytajcie który z mrówkojadów chciał zjęść poszczególne dnaie. Na koniec, rozdajcie dzieciaczkom mini karty i poproście o połączenie jedzenia z Anteater 1 lub Anteater 2. Można również poprosić uczniów o narysowanie niebieskiej kropki (Anteater 1) przy jedzeniu, na które miał ochotę Anteater 1 i zielonej przy tych przekąskach, które chciał zjeść Anteater 2.
Pedeedek: Matching activity
Podgląd:
Bawcie się dobrze i cieszcie reakcją dzieciaczków! Niech moc Storytellingu będzie z Wami drodzy glottodydaktycy.
Čusanky, M