Majstersztyk Chrisa Van Dussena, czyli o tym, jak pielnęgnować wyobraźnię i kreatywność dziecka
Wykorzystanie struktury narracyjnej podczas wprowadzania słownictwa jest zawsze na tak. Oczywiście możemy użyć kart obrazkowych do wprowadzania podstawowego słownictwa z zakresu tematycznego Around the House, ale może w ramach powtórki przed sprawdzianem spróbować czegoś ekstra? Sami zawsze jesteśmy zmęczeni materiałem, a co dopiero dzieciaczki?
Proszę państwa, z odsieczą przybywa nam-dydaktykom Chris Van Dussen, przegość, pisarz ilustrator. Książka If I built a house jest follow-upem książki edukacjnej dla dzieci If I built a car. Moje odkrycie miało miejsce na jutubie (może sami się zaczarujecie, wbijka tutaj).
W mgnieniu oka postanowiłam, że muszę być posiadaczką tego majsterlovsztyku. Mój entuzjam opadł szybciorem, gdy zdałam sobie sprawę, że paczuszka z Wysp to raczej nie przyjdzie w 24 godziny. Jak też tak czasem macie, to uwaga, jest wyjście! I to bombastycznie proste. Wbijamy na amazon.com lub inną stronkę z e-bookami, hop siup i książkę mamy na mailiku.
If I built a house, co tam znajdziecie?
Kreatywny Jack ma bujną fantazję i daje jej upust w projekcie swojego domu. Dom jest nie z tej ziemii, a znajdziecie w nim:
-
Kitchen-o-mat Kitchen
-
Giant Ball Pit Living Room
-
Scrub-a-dub-dub Bathroom
-
Glass Tower Bedroom
-
Big Giant Spool Art room
-
No Gravity Flying Room
-
Superfast go-karts Racetrack Room
-
Fish Tank Room
-
Plexiglass Room
No ludziczki, ilustracje Chrisa Van Dussena łączą atrakcyjność retro z futurystycznym stylem, a zachwycająco rymowany tekst absolutnie błaga o głośne czytanie!
Instrukcja przeprowadzenia lekcji w oparciu o historię z książki Dussena w 4 krokach:
Krok 1. Wprowadzamy słownictwo z czytanki
Nie mówię tutaj o tłumaczeniu każdego słówka, ale na początku edukacji językowej dzieciaczki muszą mieć poczucie zaangażowania w czytaną historię i jej zrozumienia.
Tutaj łapcie wszystkie pomoce dydaktyczne do wprowadzenia -> If I built a house, karty obrazkowe, intro
Przykładzik:
Krok 2. Wyświetlamy e-booka na tablicy interaktywnej
Czytamy, czytamy, pokazujemy, rymujemy. A wiecie co pójdzie najlepiej i wzbogaci ten storytelling? Nauczenie się czytanki na pamięć. Ćwiczcie pamięć dordzy dydaktycy. 😉
Krok 3. Follow-up numer 1
Prosimy uczniów o wycięcie chmurek i ułożenie ich w odpowiedniej kolejności (tak jak pomieszczenia wystąpiły w książeczce). Następnie wklejają je do zeszytu i dopasowują do nich odpowednio obrazki.
tutaj łapcie pedeefka -> If I built a house, worksheet 1
Krok 4. Follow-up numer 2
Na koniec, po krótkiej rozgrzewce dajcie dzieciaczkom pole do popisu, kredki w dłoń i let it be.
pedeef: If I built a house, worksheet 2
Voila, enjoy!
Narracyjnych cacuszek nigdy za wiele. Pamiętajcie, żeby nie było to golutkie czytanie na początku edukacji. Zapoznajcie uczniów z podstawowymi zwrotami, żeby doświadczenie stało się bardziej rzeczywiste. Gestykulujcie, bądźcie jak ekspresywny Gary Oldman w Harrym Potterze, a lekcja będzie dziełem sztuki.
Čusanky, M.